Earth Hour – najs eller bajs
- mars 29, 2010 - by Tess, in Gott och Blandat, with 2 comments -
Earth Hour var i lördags, var ni med på den? Jag var inte det, våra åsikter om ifall det är najs eller bajs går nämligen helt isär här hemma. Jag...
Earth Hour var i lördags, var ni med på den? Jag var inte det, våra åsikter om ifall det är najs eller bajs går nämligen helt isär här hemma. Jag är för den, tro inte nåt annat, men i år vek jag mig för Darling som är helt emot Earth Hour.
Earth Hour är en av de allra största globala manifestationerna någonsin. Rätt coolt tycker jag men vad betyder det egentligen?
Förut så samlades vi i fackeltåg och protestmarscher när vi ville förändra. Det sade sig själv att det krävdes en del engagemang för att vara delaktig då. Idag räcker det med att vi med några klick med musknappen väljer att ”gå med” i Earth Hour.
Egentligen om vi ska vara krassa så kan vi skita i att släcka, för mätningarna görs på de som anmält intresse, och generellt i elnäten, ingen kollar att just du verkligen släcker.
Hur många gör skillnad?
Klart som attan att många är med, det är ju onekligen otroligt enkelt, men betyder det att fler bryr sig? Även om du släcker lamporna en timme så är det fortfarande en simpel insats som knappt kräver något alls av dig. Du behöver inte ge dig av hemifrån, ordna med skyltar och protestrop & marschera i dåligt väder, du kan enkelt visa ditt missnöje bara genom att stanna hemma.
Men jag tycker att det är positivt att så många är intresserade och samtidigt är jag lite rädd för att Darling har rätt, det kanske inte händer så mycket mer sen. För det är inte under den enda timmen vi räddar världen. Det är med varenda liten tanke och handling den resterande tiden som vi gör skillnad. Och skiter vi i att göra något mer än att släcka lamporna lite nu och då kommer det inte hända mycket.
Det blir inte lättare
Resten av tiden är det dessutom svårare.
Det är inte alltid så lätt att ta beslut som påverkar miljön positivt och det är ingen som uppmärksammar att just du tänker på miljön.
Hos oss är vi inte så miljövänliga som vi skulle kunna vara, men vi är i alla fall rätt medvetna om det.
Jag kör bil, även kortare sträckor för att det går fort och är praktiskt. Vi har lampor tända både här och där för att ungarna inte alltid kommer ihåg att släcka. Vi har säkert färre än hälften av våra lampor utbytta mot lågenergilampor av olika orsaker. Vi källsorterar inte, men papper och glas kommer i alla fall i rätt behållare.
Jag kör dessutom ofta rätt onödigt stor bli men har helt enkelt inte råd att byta mot ett bättre alternativ som en miljögasbil.
Det är inte lätt men vi försöker, och vi lär våra barn att tänka på att göra det bästa de kan med tanke på miljön.
Vad blev resultatet?
Earth Hour 2009 var arrangören Världsnaturfonden nöjd med. Enligt Svenska Kraftnät, som ansvarar för den svenska elförsörjningen, motsvarade minskningen vad en halv miljon hushåll i Sverige förbrukar på en timme. På Vattenfall gick förbrukningen ner med ungefär tre procent under den timme som manifestationen varade. 32000 privatpersoner hade anmält sitt intresse att deltaga på Världsnaturfondens hemsida. I år hade färre anmält sitt intresse bara 21500 privatpersoner.
Frågan är vad det här kommer betyda i förlängningen? Huvudsyftet med manifestationen är inte att spara energi, utan att skicka en signal till makthavarna att det nu är dags att stoppa klimatförstörelsen. Hjälper det att vi släcker ner en timme för att få politikerna att ta tag i och fatta några riktigt svåra beslut? Det återstår att se.
Earth Hour 2009, någon som vet om något hände efter det? Någon som kan visa upp en förbättring?
Är Earth Hour rätt väg att gå?
Den här bloggaren, Per Altenberg (fp) skrev efter förra årets Earth Hour:
”Vi kommer aldrig att föra klimatfrågan framåt om vi sprider uppfattningen att det ska ske på bekostnad av uppvärmning och belysning. Det är den fossila elproduktionen som ska fasas ut, inte elen eller belysningen. På samma sätt är det med transporter. Det är inte resandet som ska minskas utan utsläpp från transporter som belastar klimatet. ”
Han har helt klart en poäng med det. Men jag väljer att avsluta med något annat han skrev:
”Detta blir en debatt om vilka medel vi bör använda. För mig är hur som helst opinionsbildning bara första steget i politiken. Målet med politik kan inte vara att vi ska få må bra en stund över att vi tar ställning. Vi måste ända in i kaklet till konkret förändring. Då krävs tusentals trappsteg i en ofta mödosam process. Om “earth hour” innebär att EU presenterar ett förslag om koldioxidbeskattning som får stöd bland medlemsländerna, då kan vi prata om att uppnått resultat för världen och klimatet.”
Det här är min förhoppning, min önskan att Earth Hour ska leda fram till. Konkreta beslut, tagna för att verkligen förändra. Desto mer jag funderar på saken desto mer osäker blir jag dock på att det kommer att ske.
Pingback: Tweets that mention Earth Hour – najs eller bajs | Party Pinglan -- Topsy.com