Jag
tisdag, november 17th, 2009Sortera inte in mig, eller ut mig.
Stoppa mig inte i nåt fack.
Se inte utsidan som synonymt med den jag är.
Lär känna mig och se att jag är inte den jag ser ut att vara, jag är inte min ålder, mitt kön, min vikt eller mina materiella tillgångar.
Jag är summan av alla mina erfarenheter, och jag är långt ifrån färdig.
Så här ser jag mig:
Envis, bestämd, praktisk, intelligent, trogen, intuitiv, jordnära, flirtig, viljestark, ärlig och älskar pengar. Jag mår bra av trygghet, stabilitet & långa varaktiga relationer. Jag älskar att vara kär. Tycker inte om när andra genomför förändringar, emellanåt oflexibel. Generös & pålitlig, ställer alltid upp. Rastlös, nyfiken, passionerad, knasig, mångsidig. Oftast något på gång och ofta på väg någonstans. Argumenterar gärna och mycket. Impulsiv, energisk, ifrågasättande.
Hur ser du mig?
tagged under: Funderingar.Om mig18 Responses to Jag
Kommentera
- 30 Dagar ur mitt liv (27)
- Bildbloggning (3)
- Det här är jag (12)
- Fitnessfighten (55)
- Gott och Blandat (1209)
- Matsmart (2)
- Personligt (115)
- Privat (6)
- Roligt (7)
- Senaste Nytt (10)
- Tips (8)
- Träning (33)
- Vikt-igt (75)





Kväll i Karlstad

Hej, din text om dig själv är helt underbar! Jag undrar om jag får kopiera den/ citera dig? Den är så träffande, går rakt in i hjärtat! Hör gärna av dig till min mail// Emilie
Klart du får citera mig. Glöm inte ange källan bara
Hej! Jag utmanar DIG och alla andra bloggare som läser det här till det som står i min blogg. Lycka till med träningen förresten!
Hej vilken fin blogg du har=) Vi vill gärna ha med dig i vår nya topplista för Svenska Bloggare på svenskabloggare.topplista.com
Hälsningar Ermin
bloggwork.com
Kul sida du har! Fortsätt att fylla på den så kommer jag tillbaka!
Alfredo
Catchela.
Jag tycker att det nya systemet låter bra men har inte provat ordentligt än. Har sen förra årsskiftet inte fyllt i checklistor så jag har börjat om med det nu, igår.
Förra veckan läste jag igenom materialet för att sätta igång med det den här veckan.
Jag hoppas att det kommer att fungera, det låter ju alldeles strålande i alla fall.
Jenny, TACK!
Jag ska simma på morgonen, åker hemifrån runt 8. Sen ska jag vara på sös med Tim 13.30, hinner jag förbi däremellan så tittar jag in
Ta hand om dig!
Hej Ellinor.
Jag är så dålig på ansikten men jag tyckte att du såg lite bekant ut, har vi setts på Sats?
Kul att du hittade hit, och hittade mig
Det är så mycket roligare med både vv och träning när man har kompisar omkring sig.
Jag kollade in din blogg och det gick bra för dig den här veckan! Vad duktig du är!
Jag går alltid till vv samma dag och tid så vi kanske ses där fler gånger. Vad gör du på Sats?
Hej Tess! Jo, jag blev lite överväldigad faktiskt… Jag har tränat tidigare på Farsta gym och workout center i Farsta, men de har flyttat och slagit sig ihop med Flex. Nu kommer jag att börja träna på Friskis i Farsta – nya lokaler, känns jättetrevligt! Skulle börjat tränat långt tidigare i höst, men har sjuk från och till, så det har mest blivit promenader. Ja, jag är guldmedlem i viktväktarna, men gjorde inte hela resan med dem på en gång! Måste bara säga ett jättegrattis till dig också – vilken superprestation du gjort!! Det är knappt så man tror att det är samma tjej på korten.
Jag har varit medlem i omgångar sen jag var i 18-årsåldern och jag måste säga att pro pointssystemets upplägg med dagliga och veckobonus, är väldigt lika det som fanns på 90-talet. Jag tycker att propointssystemet är det bästa hittils!! Det ger lite mer utrymme och det ger också utrymme för oväntade händelser, vilket jag tycker toppen. Ibland blir man bortbjuden eller vill unna sig något gott och har varken tid eller lust att vara TVUNGEN att träna eller spara ihop dem. Vad tycker du själv?
Hej Tess,
Vilken fin hemsida/blogg du har
Vilken tid simmar du imorgon? Kanske hinner vi ta en fika efter det?
Kram
Jenny
nämen titta det är ju du hi hi hi Det var min tanke när jag hittade hit från forumet. Vi sågs idag hos vv he he Jag var den som du gav det sista svenska intruktionshäftet till kalkylatorn
Om jag får gissa rätt utifrån hur du tränar så tränar su på sats? Jag jobbar där hi hi så jag kan schemat och känner igen dina pass. Vad roligt att hitta dig på webben när man sett dig på lektionen.
Massor med kramar till dig!
Hej Catchela.
Låter ju som att vi tänker rätt lika då om min personbeskrivning passar dig med
Vilket gym ska du byta till?
Du har jobbat bra om du har vägt 30 kilo mer. Är du guldmedlem? Vad gillar du nya Propoints?
Lycka till
Hej Tess! Catchela här från vv forumet!
Jag har vägt 30 kilo mer än idag och har även vägt 10 kilo mindre. Har några ”sluta röka kilon” att ta bort. KRAM!
Om jag skulle presentera mig kort, så skulle din personbeskrivning fungera alldeles utmärkt! Har dock inte kommit igång med afron på nya gymmet (håller på att byta gym) och jag fyller år i slutet på november – är skytt. Bor i Farsta med min stora kärlek och vår älskade misse. Inga barn ännu, men det vi kommer att jobba på det framöver!
Hej Lilla a.
Tack! Jag har knåpat ihop det alldeles själv
Med inspiration från texter jag läst.
Å, jag skulle jättegärna vara med i din utmaning men promenera är det enda jag inte klarar att göra regelbundet.
Jag har kronisk benhinneinflamation och promenerar jag regelbundet i motionssyfte (dvs. raskt och långt) så får jag genast ont i benhinnorna (inflammation) och sen kan jag inte träna alls.
Däremot så kan jag anta utmaningen om det räcker att jag tränar något varenda dag den här veckan för då kan jag ta en promenad på mina vilodagar.
Vad sägs?
Då kommer min vecka troligen se ut som följer:
Måndag: Promenad
Tisdag: Afrodans & Bodypump
Onsdag: Simma
Torsdag Bodypump
Fredag: Simma, Badminton & Bodypump
Lördag & Söndag: Promenad
Ha en bra vecka själv!
Gud vad bra skrivet! Jättefint och så sant. Har du kommit på det själv eller har du läst det någonstans?
Kanske har jag något som kan skapa lite extra motivation för dig denna vecka. Jag behöver hjälp med att sticka ut näsan utanför dörren och ta en promenad. Därför har jag lagt ut en utmaning på min blogg. Antar du den? Om du gör det så får du dessutom lite gratisreklam för din blogg (om du vill det) genom att jag skriver att du är med + namnet på din blogg.
Hoppas du får en bra vecka!
/Lilla a
Tack Eva
Du glömde Söt, generös, omtänksamm osv…
Kramis
Pingback: Tweets that mention Jag | Party Pinglan -- Topsy.com