Solklart
måndag, augusti 16th, 2010Är det nåt man ska se upp med i restaurangväg så är det restauranger med för mycket på menyn, speciellt om de ligger i förorten.
Vilka är oddsen liksom för att alla 100 rätterna ska vara tillagade av en kock som vet vad han gör, speciellt när rätterna är minst sagt rätt olika.
Ett solklart exempel är vår lokala pizzeria, som ligger i bottenvåningen av ett helt vanligt hyreshus i en förort 30 minuter från city.
Pizzerian började just som pizzeria och serverade pizzor av alla de slag.
Sedan utökade de och började servera jättestora pizzor (som om det nu skulle va nåt man egentligen behövde), och även kebab och grillrätter, men det var tydligen inte tillräckligt.
Kolla in dagens reklamskörd.
Jägaren pizza, kebab, grill.
De serverar inte mindre än 61 olika pizzor, sallader, tunnbrödsrullar och 22 övriga grillrätter där Plankstekt är en av dessa 22.
Sedan har vi:
Restaurang Jägaren
Indisk mat.
Inte mindre än 72 olika indiska rätter på menyn.
Tror ni någon av dem är lagad från grunden?
Eller lutar ni åt som jag att tro att det mesta är halvfabrikat…
Det tar dock inte slut där. Vad vore en pizzeria, kebab, grill och indisk mat utan Thaimat?
Restaurang Jägaren
Thai Wok.
Här har man tagit det lite lugnare och serverar ”bara” 35 thairätter.
Till deras försvar vill jag tillägga att jag har aldrig ätit där så jag kan inte lova er att maten inte är bra.
Å andra sidan skulle det inte falla mig in att prova heller.
Kanske en liten inre Gordon Ramsay, vad vet jag, men personligen undviker jag restauranger med menyer som dessa lika mycket som jag undviker helt folktomma restauranger.
När jag väl lägger pengar på att äta ute och väljer Indiskt eller Thai då betalar jag hellre lite mer för riktigt sjysst käk som definitivt inte serveras tillsammans med pizza och kebab.
För mig är det här ett solklart ”tack, men nej tack”.
4 Responses to Solklart
Kommentera
- 30 Dagar ur mitt liv (27)
- Bildbloggning (3)
- Det här är jag (12)
- Fitnessfighten (55)
- Gott och Blandat (1209)
- Matsmart (2)
- Personligt (115)
- Privat (6)
- Roligt (7)
- Senaste Nytt (10)
- Tips (8)
- Träning (33)
- Vikt-igt (75)





Kväll i Karlstad

Vet att de hade det förut, men det var innan de började med indiskt.
Dejt låter alldeles underbaart! http://www.sushikartan.se eller får jag välja?
Mattias.
Stod inget i menyn om Sushi, tack och lov. Det känns ju nästintill äckligt tillsammans med alla övriga rätter.
Men Sushi, det skulle va gott att äta, en dejt kanske?
Du glömde ju sushin. Eller har de slutat att servera den nu?
Pizza kan man göra ganska usel utan att det blir allt för illa, men de övriga rätterna får en ju att undra. Musslor, scampi och kyckling… Kan bli skoj…
Fast jag har å andra sidan inte ätit dä heller. Om de fokuserade på en matstil och jag fick se köket (typ Korv Inkvar/Vegabaren) så kanske att jag skulle köpa en plankstekt
Håller helt med!!!