There is no rest for the wicked

×

Da blog!

- Så länge man har roligt är ingen tid bortkastad -

Upp, upp och vidare!

- augusti 27, 2012 - by , in Gott och Blandat, with 3 comments -

Det är så mycket som snurrar i huvudet nu. Jag har blivit ifrågasatt långt tillbaka i tiden och jag undrar vad som gick fel? Varför har jag inte sett att...

Det är så mycket som snurrar i huvudet nu.
Jag har blivit ifrågasatt långt tillbaka i tiden och jag undrar vad som gick fel?
Varför har jag inte sett att min bästa vän uppenbarligen inte såg mig på samma sätt? Varför har vi varit vänner så länge om jag alltid, sen vi träffades, varit nån hon inte tyckt om?
Jag tänker på allt vi gjort och mina minnen känns smutsiga.

Så jag släpper det och tittar framåt. En framtid utan henne, och det känns tomt, men görbart. Vad ska hon med mig till, vad ska jag med henne till?
Allt som fanns blev smutsigt nu.
Frågan är om det finns nåt kvar värt att rädda? Överhuvudtaget?

Jag önskar jag kunde göra allt bra men det kan jag inte. Det är jag som är felet, jag som person. Och jag kan inte heller förändra i det som varit.

Jag sitter på pendeln med Nocturnal Rights i lurarna. Mina nya soundtrack. Ny musik, nytt liv, nya vänner och äventyr. Jag måste ju komma vidare. Upp och ut ur avgrunden som omsluter mig.

Förra tisdagen satte vi elevrekord i matsalen. Det skulle vara roligt att slå det den här veckan. Snart ska det också avgöras hur jag kommer att jobba framöver. Vilka timmar får jag och vilka uppgifter? Och idag ska Emmisen vara tillbaka, inga vikarier, full styrka idag, roligt!

Nä nu kickstartar jag den här måndagsmorgonen med hårdrock i lurarna, världens bästa arbetskamrater och insikten om att det kommer bli en sjukt roligt Kräftskiva på lördag, oavsett allt som hänt den senaste tiden!

Och idag kl.19 släpps biljetterna till Rockstad Falun 2013!

Rock on folks!

  • Martina

    Ja jag ses gärna över fika, det vet du väl.
    Kram

  • Martina

    Hej vännen,

    Ledsen jag blir att läsa att du har det så jobbigt. Gör ont i mig.
    Känner mig lite maktlös, vill gärna göra nåt för dig min vän.
    Saknar dig otroligt mycket, på träningen och annars.
    Synd att jag inte kan komma på din kräftskiva, ska iväg till Örebro i helgen.

    Massa pussar och kramar från mig

    • http://www.partypinglan.se Tess

      Tack snälla Martina.
      Det är såna som dig jag behöver i mitt liv!!!
      Saknar dig med.
      Kanske vi kan ses över en fika?
      Kram vännen <3